çatalca src belgesi

Çatalca Src Belgesi

Çatalca Src belgesi bilindiği gibi ticari araç kullanıcıları tarafından alınan bir mesleki yeterlilik belgesidir. Her işin ve mesleğin bir standardı olduğu gibi yolcu ve yük taşıyan araç/tır/kamyonet sürücülerinin de kendi mesleklerini icra edebilmeleri için src belgesi almaları şart olarak karşımıza çıkar.

SRC Belgesi Nedir?

Ulaştırma Bakanlığı sınavları üçer aylık dönemlerde yapılır ve bir sınavdan maksimum bir adet SRC belgesi alınır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B kategorisinden ehliyet almış olanlar SRC4 ve SRC2, C-D kategorisinden ehliyet almış olanlar SRC4, SRC2, SRC3 ve SRC5 belgelerine sınavsız başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce E kategorisinden ehliyete almış olanlar ise tüm SRC belgelerinden istediklerini almaktadırlar. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B kategorisi ehliyet sahibi olanlar sınavsız SRC belgeleri almaları için yine bu tarihe kadar en az doksan günlük sigorta ve BAĞ-KUR primlerinin ödenmiş veya borcu olmaması gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise 65 yaşını gelmiş insanların SRC belgesi almak için başvuruda bulanamazlar. Bu kişiler herhangi bir ticari taşıma yapamazlar.ORTAK

SRC 1 Belgesi Kimler Almalı

SRC 1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir. (SRC 1 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler SRC 2 Belgesini de almış sayılır.)

SRC 2 Belgesi Kimler Almalı

SRC 2 Belgesi Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC 3 Belgesi Kimler Almalı

SRC 3 Uluslararası Eşya Kargo Taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir. (SRC 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler SRC 4 belgesini de almış sayılır.)

SRC 4 Belgesi Kimler Almalı

SRC 4 Yurtiçi Eşya Kargo Taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC Sınavı

Mesleki yeterlilik eğitim sınavlarında toplamda size çoktan seçmeli elli adet soru verilir. Bu soruların her birinin değeri 2 (iki) puan olup 70 ve üzerinde bir puan almanız durumunda src sınavından başarılı olmuş olursunuz. Sınavlardan sonra belgeniz ilgili birim tarafından posta yolu ile adresinize gönderilir. 2017 yılı içerisinde Ulaştırma Bakanlığı toplamda 4 adet sınav yapacağını kamuoyuna duyurdu. Bu sınav tarihleri 22 Ocak 2017, 26 Şubat 2017, 26 Mart ve 30 Nisan 2017 tarihleridir. Bu tarihlerde sınava girebilmenin ön şartı eğitimlerin 15 Aralık 2016 tarihinde tamamlanmış olmasıdır.

SRC Uygulama Sınavı

Src belgesi uygulama sınavına girme hakkınız kazanmak için önce teorik sınavı geçmiş olmanız gerekmektedir. Teorik sınavdan başarılı olduktan sonra aynı gün uygulamalı sınava girilecektir. Uygulama sınavında akıllı tahta vasıtasıyla 3 adet görsel ya da video gösterilecek. Bu üç sorudan ikisine doğru yanıt vermeniz durumunda sınavda başarılı olacaksınız. Şimdiden hepinize sınavda başarılar dileriz.

Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin

0850 532 54 41 veya https://basaricenter.com/