büyükçekmece forklift ehliyeti

Büyükçekmece Forklift Ehliyeti

Büyükçekmece Forklift Ehliyeti; forkliftler ile kaldırma, yükleme ve istifleme gibi işlemleri yapacak forklift kullanan kişilerin almakta zorunlu olduğu bir belgedir. Forklift Ehliyeti karayolunda trafikte çalışan makineler için çok önemlidir. Forklift kullanıcısı karayolunda trafiğe çıkmayacak ise Forklift Ehliyeti yerine Kaldırma Yükleme İstifleme (Forklift) Operatörlük Belgesi alması yeterlidir.

Forklift Nedir?

Forkliftler diğer adıyla çatallı istifleyiciler günümüz iş hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri konumundadırlar. Görevleri insan gücünün taşıyamayacağı kadar ağır olan yükleri alıp bir yerden başka bir yere taşımak ve istiflemektir. Taşıdıkları yükler göz önüne alındığında boyutları küçük ve hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Forklift basit bir taşıyıcı değildir. Malların nizami ve düzgün bir şekilde yerleştirilmesinde de kullanılan ve kullanılması profesyonellik gerektiren bir araçtır. Forkliftlerin kullanılmaya başlanması bin dokuz yüzlü yılların başını bulur.ORTAK

Forklift Ehliyeti Almak İçin Yaş Şartı Kaçtır?

Forklift Operatör Ehliyetinin alınabilmesi için kişinin 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak zorunludur. Her ayın 15’ine kadar kayıt yapılmaktadır. Bu tarihten önce 19 yaşından gün almış olmak şarttır.

Forklift Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Forklift iş makinesi kullanan kişilerin İş Makinesi Operatörlük belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Belgesi olmadan bu işi yapan kişiler, İş Kanunu’na göre suçlu sayılmaktadır. Son dönemin popüler meslekleri arasında yer alan operatörlük için forklift belgesi alma şartları nelerdir? Bu işe yönelmek ve bu işi mesleği haline getirmek isteyen kişilerin belgeyi alabilmek için bazı şartları taşımaları gerekmektedir.

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Zorunluluğu

Karayolları Trafik Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İş Ekipmanları Yönetmeliğine göre Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti alma zorunluluğu vardır.

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Cezası Varmı?

Karayolları Trafik Kanunun Trafik Para Cezalarında 36/3-a Maddesi Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak cezasından, Kullananlara ve kullandıranlara 1.698 TL.6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı ikibin Türk Lirası para cezası verilir.