bilgisayar işletmenliği kursu

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSU

Bilgisayar işletmenliği kursu, bilgisayar işletmenliği sertifikası almak isteyenler ve bilgisayar işletmenliği alanında daha fazla bilgiye sahip olarak bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler için açılmış eğitim kurslarıdır. İsterseniz gelin öncelikle bu eğitimi verilen alanın bir anlamına bakalım.

Bilgisayar işletmenliği, bilgisayarda bulunan mevcut programların kullanılması ve bu  programlar kullanılarak metin, tablo, sunu vb. gibi projeler oluşturabilme ve bu oluşturulan projeleri tekrardan düzenleyebilme ve en önemlisi e-posta kullanabilme yetisine sahip bireylerin çalıştığı alanın ismidir. Bilgisayar üzerinden bu bahsettiğimiz tüm işlevleri yapabilen ve bu sayede iş yürütebilen kişilere veya meslek sahibi bireylere Bilgisayar İşletmeni denmektedir.

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ EĞİTİMİ

Bu kurs genel olarak 3 ana başlık altında oluşmaktadır. Bu başlıklar;

 • Bilgisayar ve Donanım Bilgisi
 • Ofis Programları
 • İnternet Eğitimi

Bu başlıklar altında verilen eğitim kursunu bitirenlere toplamda 2 adet olmak üzere sınav uygulanır. Bu sınavlar MEB çalışanları eşliğinde yapılmaktadır. 1. Sınav test şeklinde bir başarı ölçüsü olarak yapılmaktadır. Bu ilk yapılan sınavda başarılı olan bireyler ertesi gün uygulama sınavına tabi tutulurlar. Bu uygulama sınavını da başarılı bir şekilde bitiren bireyler eğitim veren kurs tarafından MEB onaylı bir sertifikaya sahip olurlar.

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSU – EĞİTİM AMACI

 • Temel olarak bilgisayar kullanabilmesi yetisini bireye kazandırma.
 • Bilgisayar içerisinde yer alan donanımsal parçaların kimliğini ve çalışma mantığını bilmek.
 • Bir çevre birimi olan fare ve klavyeyi etkin bir şekilde kullanabilme becerisi kazandırma.
 • Tüm ofis programlarının ara yüzünün tanınması ve fonksiyonlarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak.
 • İnternet üzerinden e-posta kullanımı ve temel İnternet kullanımı hakkında bilgi.
 • Farklı konular hakkında çeşitli sunular hazırlayabilme.
 • Bilgisayarlarda bulunan işletim sistemi hakkında bilgi sahibi olma ve verimli bir şekilde kullanabilme.
 • Her türlü konuda hızlı bir şekilde rapor hazırlayabilme.

Kurslar tarafından verilen bu eğitimin asıl amacı eğitimi almak için gelen bireylere bilgisayar kullanım performansını arttırmak ve bilgisayar hakkında bilgi sahibi etmektir. Bundan dolayı öncelikle bilgisayar hakkında, bilgisayarda bulunan donanımsal parçalar, programlar hakkında bireyin bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bilgisayar işletmenliği kurslarında da zaten bireye temel olarak bu bilgiler verilmektedir.

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSU EĞİTİM SERTİFİKASI

Eğitim sonunda yapılan sınavdan başarılı bir şekilde not alırsanız MEB onaylı bir sertifika kazanmış olursunuz. Bu sertifika sizlere eğitimi aldığınız kurs tarafından verilmektedir ve ömür boyu geçerli MEB onaylıdır.

İstanbul bilgisayar işletmenliği kursu